Táncház – CSSP-E-TANCHAZ-2019-0222

Pályázatok

Ezen pályázat keretein belül 500 000 Ft támogatásban részesültünk!

Szakmai beszámoló

Alapítványunk, és a hozzá kapcsolódó szakmai műhely és együttes – alapítói és kuratóriumi szándéknak megfelelően – lehetőségeihez mérten rendszeresen szervez eseményeket a magyar nép, a magyarországi néptánc és népzene hagyományainak ápolásáért. E nemes cél érdekében igyekszünk minden lehetséges anyagi forrást megtalálni és kihasználni. Így nagy örömmel vettük, hogy a Csoóri Sándor program támogatott minket 500 000 Ft-tal. A megrendezett program sorozattal az volt a célunk, hogy a népi kultúra iránt nyitott, érdeklődő személyek számára lehetőséget biztosítsunk a néptánccal, népzenével való megismerkedésre és az ezzel együtt járó közösségi élmények megélésére is. A pályázat keretein belül összesen tíz alkalommal volt lehetőségünk táncházat tartani. Február végéig minden alkalommal a terveknek megfelelően az Óbudai Kulturális Központ Csillaghegyi Közösségi Házában kaptunk helyszínt a rendezvényünkhöz. Az őszi táncház sorozatunkat a szeptember 28-i rendezvényünkkel indítottuk, melyen a közeli Szent Mihály-napjához is köthető néptánc és népviselet bemutatónk nagy sikert aratott mind a gyerekek, mind a felnőttek körében. Egy héttel később, október 5-én, majd ezt követően, egy kicsit hosszabb szünet után, november 30-án hívtuk a népzene és néptánc iránt érdeklődőket táncba. „András zárja a hegedűt”– tartja a mondás. Az adventi csend előtti utolsó zenés-táncos mulatságunk iránt most is nagyon sokan érdeklődtek. A karácsonyi ünnepek eltelte után az új esztendőben január 18-án tartottuk idei első táncházunkat. Ezúttal a Kalotaszegi páros (csárdás és szapora) és férfi (legényes) táncokba kóstolhattak bele az érdeklődők. Következő eseményünk a télbúcsúztatás, tavaszvárás idején, február 22-én szombaton került megrendezésre. Aztán sajnos új kihívást hozott az élet, a koronavírus által kialakult helyzet miatt a március 15-i ünnepre szervezett 14-én megtartott műsorunkat a Művelődési Ház kérésre már online formában, közönség nélkül állítottuk színpadra. Ezután egy elég hosszú szünet következett. Az elmaradt táncpróbákat lehetőség szerint próbáltuk az online térben pótolni, de a táncházakra ebben a formában nem láttunk lehetőséget. Szeptemberben a kevésbé szigorú körülményeket kihasználva összesen négy alkalommal szabadtéren sikerült kisebb táncházakat tartani 3. kerületi óvodában, a herceghalmi piactéren, és végül visszatérve az eredeti helyszínre, a Csillaghegyi Közösségi Ház udvarán. A táncházakban az élő népzenét Papp Endre és barátai szolgáltatták, akik mindannyian több szakmai díjjal és elismeréssel rendelkező kiváló zenészek.
A koronavírus okozta járványhelyzet ellenére összességében úgy gondolom, hogy a programmal sikeresen elértük célunkat. Márciusig tudtunk a terveknek megfelelően haladni, aztán megállt az élet. Sokáig nem tudtuk hogyan tovább. Online térben tartottunk rendszeresen táncpróbát, de a táncház pótlását ebben a formában nem láttuk kivitelezhetőnek. Végül szeptemberben a kisebb lazítást kihasználva a lehetőségeinkhez mérten sikerült pótolni az elmaradt négy alkalmat. A tíz alkalommal összesen több száz embert sikerült a népi kultúrához még közelebb hozni. Több visszatérő vendégünk volt, illetve többen is jelezték, hogy későbbiekben is szeretnének hozzánk csatlakozni és részt venni rendezvényeinken.
Köszönjük a támogatást, és reméljük jövőre még több alakalommal és még több néptáncot és népzenét szerető emberrel találkozhatunk rendezvényeinken.